Jeśli nie masz pomysłu na prowadzenie własnego biznesu, to popatrz na czym zbijają pieniądze inni. Chcąc zmniejszyć nieco ryzyko zakładasz własne przedsiębiorstwo, na bazie pomysłów innych. Można wesprzeć się doświadczeniem sprawdzonych sieci. W Polsce obecnie funkcjonuje 600 różnego rodzaju systemów sieciowych i agencyjnych. Franczyza jest możliwa w następujących branżach: odzieżowo-obuwniczej, gastronomicznej, spożywczej, wyposażenia wnętrz, turystycznej, nieruchomości, usług dla klientów indywidualnych i biznesowych, finansowej, pielęgnacji urody, jubilerskiej oraz z artykułami zdrowotnymi. Która z nich jest najbardziej dochodowa biorąc pod uwagę kwotę, jaką należy zainwestować w porównaniu z okresem, w jakim zainwestowane pieniądze powinny się zwrócić.

Wbrew pozorom sieci, które powszechnie znamy jak np. Carrefour , nie są pomysłem franczyzowym, który daje najwyższe szanse powodzenia. Co prawda sklep jest inwestycją do 100 000 złotych, ale nie zwraca się w czasie dwóch lat tylko czterech-pięciu. Najlepszą stopę zwrotu mają… pralnie. Zaraz za nimi plasuje się sieć Czas na herbatę i Dobre Wina. Pralnie nieco odstają, gdyż maszyny i urządzenia wymagają inwestycji wyższej niż sto tysięcy złotych, za to branża spożywcza ma nieco niższe potrzeby. Drugą z branż, w której franczyzodawcy mogą pochwalić się w naszym rankingu maksymalną liczbą punktów jest sektor finansów i bankowości.

W tej dziedzinie prym wiedzie GetinBank. Opłata licencyjna nie jest wysoka, podobnie też koszty utworzenia placówki. Na trzecim miejscu znajduje się branża turystyczna. Sieć biur to inwestycja rzędu 25-30 tysięcy i zwraca się w ciągu roku. Zależnie więc od posiadanych środków, można wybrać coś dla siebie. Jest to nie tylko kwestia posiadanych finansów, ale też branży w której będziemy mogli poczuć się najlepiej. Pytanie czy chcemy dalej się rozwijać, czy też jedynie bazować na jednej placówce. Każdy ze sposobów zarabiania jest dobry, gdyż jest bezpieczny i dochodowy.