Zaczynając prowadzić własną firmę musimy podejmować wiele decyzji w istotnych sprawach. Jedną z takich decyzji jest pytanie o rodzaj opodatkowania. Zakładając działalność należy zgłosić się do ZUSu, a także do urzędu skarbowego i określić, jakiego rodzaju podatki zamierzamy płacić. I jak często, miesięcznie czy kwartalnie. Gdyż obydwie te formy mamy do wyboru. Jeśli nie przewidujemy, jakiegoś boomu finansowego, możemy zadeklarować kwartalne rozliczanie się w z fiskusem. Ostateczne zweryfikowanie podatku nastąpi w pierwszym miesiącu roku następnego. Od roku 2015 przyjdą zmiany w opodatkowaniu, których termin rozliczania się rocznego również będzie dotyczył. Z podatku będziemy rozliczać się do końca stycznia, a nie jak obecnie do końca kwietnia.

Warto o tym wiedzieć, gdyż jak zakładamy firmę, to od razu zaczynamy ponosić pewne koszty, a te powinny być już księgowane. Powstaje pytanie więc, czy zatrudniać od razu biuro rachunkowe i mnożyć koszty, czy też spróbować prowadzić uproszczoną księgowość samodzielnie. W pierwszym roku zapewne jest możliwa księgowość uproszczona. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości powstaje po przekroczeniu obrotów ponad milion euro rocznie. Ale przy takich obrotach to na pewno prezes nie musi już samodzielnie prowadzić księgowości. Stać go na księgową na etacie, a nie tylko na biuro rachunkowe. Jednak zakładając firmę takie plany są dopiero w marzeniach. Warto wtedy wiedzieć, że w internecie są dostępne online programy księgowe. Niektóre są płatne, a niektóre nie.

Jeśli zdecydujemy się na otwarcie konta firmowego, to niektóre banki oferują do konta doradztwo finansowe, które obejmuje również prowadzenie uproszczonej księgowości. A także możliwość fakturowania towarów i usług. Biuro rachunkowe w internecie jest znakomitym ułatwieniem dla małej firmy. Korzystanie z biura jest proste, chociaż na początku trzeba zgłębić zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Księgowość w koncie ma tę zaletę, że jest premiowania przez bank i zamiast płacić za prowadzenie księgowości, bank dopłaca nam za prowadzenia konta. Dopóki prezes jest także księgowym we własnej firmie, takie szczegóły mają znaczenie.