Dla wszystkich, którzy mają opory przed korzystaniem z sieci, nie jest to dobra wiadomość. W przyszłym roku uruchomiona zostanie usługa wypełniania zeznań podatkowych dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jedynie poprzez internet. Od przyszłego roku Ministerstwo Finansów ma obowiązek utworzenia elektronicznego konta podatkowego dla każdego emeryta, rencisty, pracownika państwowego, czy osoby pracującej na zlecenie. Osoby fizyczne nie będą koniecznie musiały posiadać podpisu elektronicznego, ale koniecznie będą musiały rozliczać się poprzez internet. Obowiązek przekazywania urzędom skarbowym informacji o dochodach podatników wyłącznie drogą elektroniczną. W systemie podatnik znajdzie propozycję wypełnionego zeznania rocznego. Jeśli uzna, że jest to zgodnie z jego zarobkami, wystarczy potwierdzające kliknięcie.

Osoby chcące np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem albo skorzystać z ulg podatkowych, otrzymają możliwość samodzielnego wypełnienia odpowiednich rubryk w deklaracji PIT. Rok później z możliwości wypełniania PIT przez urzędy skarbowe będą mogli skorzystać także podatnicy składający zeznania PIT-36 (przedsiębiorcy) i PIT-38 (osoby osiągające dochody kapitałowe). Od roku 2016 zmiany dotyczyć będą także podatników i płatników podatku CIT. Nowoczesność wchodzi do każdego domostwa, jeśli system będzie zdziałał sprawnie, to jest to na pewno dla przeciętnego obywatela udogodnienie. Wypełnianie Deklaracji PIT przez urzędy zminimalizuje możliwość pomyłek i matematycznych błędów, jakie teraz zdarzały się obywatelom. PITy będą rozliczane na czas.

Nie będzie opóźnień wynikających z winy obywatela, który nie zdążył dotrzeć do 30 kwietnia do urzędu skarbowego. Teraz jedynie trzeba będzie sprawdzić, czy wszystkie dochody zwarte w deklaracji odpowiadają rzeczywistości. Duże udogodnienie i ułatwienie. Najważniejsze, aby system nie nawalił i nie zawieszał się, gdy milion osób zechce jednocześnie sprawdzić swoje dane. Warto przypomnieć każdemu, że chociaż podpis elektroniczny nie jest jeszcze wymagany oficjalnie, ale coraz częściej będzie warunkiem do załatwienia czegokolwiek w sieci. Warto pomyśleć o tym wcześniej. Teraz wyrobienie podpisu kosztuje 249 złotych.