Nowoczesne logistyczne systemy informatyczne są podstawą prężnie rozwijających się przedsiębiorstw w branży logistycznej i dystrybucji. Odpowiednio zorganizowany przepływ materiałów w zakładzie i profesjonalnie zaprojektowane rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne umożliwiają ograniczenie kosztów pracy oraz wyeliminowanie niepotrzebnych strat. Zautomatyzowane magazyny pozwalają na szybkie zlokalizowanie produktu. Struktura magazynowa daje bazę wypadową do szybkiego i sprawnego transportu. Nie czeka się na znalezienie produktu.

Bardzo ważnym elementem sprawnej logistyki jest staranność opakowania towaru, dostosowanie jakości opakowania do rodzaju i charakteru towaru. Chociaż w logistyce, transporcie, spedycji i magazynowaniu towarów wciąż stosuje się jednorazowe opakowania i pojemniki, to koszty ich utylizacji wpływają na poszukiwanie innych rozwiązań, mniej kosztownych rozwiązań. Stąd coraz bardziej popularne, posiadające wiele zalet, są opakowania wielokrotnego użytku, wykorzystujące tworzywa sztuczne. W pojemnikach z tworzywa sztucznego oraz materiałów do opakowania tkwi idea umożliwiająca ich wielokrotne wykorzystywanie. Po oczyszczeniu mogą być ponownie wykorzystane do transportu kolejnych towarów. Podstawowe znaczenie w spedycji odgrywają systemy informatyczne.

Każde przedsiębiorstwo logistyczne pracuje w oparciu o oddziały, dlatego model systemu obsługi logistycznej buduje się z uwzględnieniem wielu kryteriów. Nie ma jednego uniwersalnego modelu dla każdego rodzaju dystrybucji towarów. Logistyka ma swoją specyfikę, którą należy uwzględniać przy charakterze produktów do transportu. Istnieje ogromna potrzeba systemów informatycznych wspomagających zarządzanie procesami logistycznymi. Wspieranie się funkcjami umieszczonymi w chmurze to dzisiaj przyszłość dla firm przewozowych o charakterze międzynarodowym. Należy uwzględniać te możliwości, o ile chce się dokonywać przenoszenia produktów, szybciej, bezpieczniej i bez uszkodzeń. Efektywne zarządzanie gospodarką magazynową i operacjami produkcyjnymi może być oparte wyłącznie na precyzyjnym i przemyślanym planie logistycznym.