Inwestycja w złoto nie zwraca się natychmiast, jest lokata długofalową i długoterminową, pomyślaną jako lokata na pokolenia. Złoto można przechowywać w sejfie bankowym, można też w domu trzymać kasetkę czy szkatułkę, gdzie schowamy najcenniejszy kruszec. Majątek cały ukryty w niewielkiej sztabce. Kiedyś poszukiwacze złota nosili złote okruchy w sakiewkach. Obecnie sztabki złota się kupuje. Może zrobić to praktycznie każdy. Sztabkę można kupić w Mennicy lub Skarbnicy Państwowej. Niewielkie sztabki kosztują niewiele, zaledwie kilkaset złotych. Sztabki są produkowane z myślą o przeciętnych inwestorach, niektóre pięknie opakowane, gdyż są wspaniałym prezentem.

Złoto jest bezpieczną, ponadczasową lokatą kapitału. Jeśli chcemy być niezależnym od kursów walut, oprocentowani bankowych, wartości inflacji, to zainwestujmy w złoto. Na złocie jeszcze nikt się nie zawiódł. Od wieków jest synonimem obfitości i bogactwa. Pomimo, że obecna cena nie zachęca do kupowania, to – jak szacują analitycy finansowi – sytuacja ma charakter przejściowy. Pokłady złota są ściśle określone i w zasadzie jego zapasy ukrywające się w ziemi są przewidziane na kilka lat. A co potem? Nietrudno to przewidzieć. Cena złota podskoczy i nie będzie miała sobie równych. Prawie połowa dorosłej populacji Polaków uważa, że inwestycja w złoto jest bezpieczną metodą lokowania gotówki. Złoto to gwarancja dobrej i zyskownej lokaty.

Wartość złota będzie systematycznie wzrastać. To piękny prezent z okazji ślubu, pierwszej komunii lub innych uroczystości rodzinnych, to pamiątka, którą można przekazać w spadku młodszym. Zdarzają się chwilowe wahania ceny, ale w ogólnym podsumowaniu, to zawsze cena złota idzie do góry. Najstarsi ludzie nie pamiętają, aby na złocie można było stracić, albo żeby jego cena spadała. Przyglądając się wskaźnikom ekonomicznym, analitycy finansowi oceniają, że w ubiegłym roku stopu zwrotu wahała się w okolicach 16% . Jest to bardzo atrakcyjna lokata w porównaniu z innymi instrumentami ekonomicznymi.